
„Naturalnym pragnieniem dobrych ludzi jest wiedza.”
Leonardo da Vinci
Osteopatia
Osteopatia to naukowa wiedza o anatomii i fizjologii człowieka, której celem jest diagnozowanie i leczenie dysfunkcji przy założeniu, że organizm ludzki to integralna całość. Terapia koncentruje się więc nie tylko na łagodzeniu objawów, ale przede wszystkim na odnalezieniu pierwotnej przyczyny – takiej, która niekoniecznie ma związek z występującymi dolegliwościami. Stanowi doskonałe uzupełnienie medycyny klasycznej – wspólnie można wyeliminować uciążliwe przypadłości, z którymi boryka się Pacjent.
Osteopatia – wskazania
Osteopatia to dziedzina, z dobrodziejstw której mogą korzystać Pacjenci w każdym wieku: od niemowląt po seniorów. Wskazaniami do tego rodzaju terapii są m.in:
- urazy sportowe
- zastoje limfatyczne
- bóle migrenowe
- zespół cieśni nadgarstka
- bóle kręgosłupa
- rwa kulszowa
- rwa barkowa
- obniżenie odporności
- bóle mięśni
- zapalenie zatok
- depresje.
Historia osteopatii
Osteopatia jest dziedziną, której początki sięgają 1874 roku. Za twórcę uważany jest Andrew Taylor Still – jego zdaniem badanie manualne stanowi podstawę do stawiania diagnozy oraz podjęcia leczenia choroby, która jest zależna nie tylko od stanu ciała, ale również psychiki.
Fundamentem współczesnej osteopatii są 4 zasady opracowane przez twórcę tej dziedziny:
- ciało stanowi jedność,
- między budową ciała a procesami zachodzącymi w organizmie istnieje ścisła zależność,
- ciało wykazuje zdolność do samoregeneracji i wewnętrznej ochrony,
- rola tętnic jest nadrzędna.
Osteopatia traktuje ciało ludzkie jako całość w aspekcie strukturalnym jak i funkcjonalnym. Jej zadaniem jest odnalezienie i dotarcie do pierwotnej lezji (przyczyny) spowodowanej brakiem drożności tętnic, wywołującej stan organizmu określony stanem choroby oraz uruchomieniu w nim zdolności do autoregulacji i przywrócenia homeostazy (zdrowia).